Sevilja, kriza vijon, Barcelona vuan në Las Palmas

Osasuna mposht Almerian me rezultat 1-0 në ndeshjen e vlefshme për ndeshjen e 19-të të La Ligës spanjolle. Goli i Budimir ishte vendimtar në minutën e 27-të të pjesës së parë. Skuadra e Pamplonas ngjitet kështu në 22 pikë, në vendin e dymbëdhjetë në renditje, ndërsa Almeria mbetet e fundit, e mbërthyer në 5 pikë me tre humbje të pësuar në katër ndeshjet e fundit.

Sevilja u mund 2-0 në shtëpi nga Atletik Bilbao. Vesga shënoi në minutën e 30-të të pjesës së parë dhe Paredes në minutën e 31-të të pjesës së dytë. Kështu, baskët ngjiten në vendin e tretë në renditje, duke kapur Atletiko Madrid me 38 pikë, ndërsa andaluzianët në ndalesën e tyre të katërt në pesë javët e fundit me vetëm një pikë mbi zonën e rënies.

Ndërkohë pjesa e parë Las Palmas- Barcelona përfundoi 1-0 për të zotët e shtëpisë me një gol të shënuar nga El Hadadi. Starti i së dytës dhe Barça që barazon me Ferran Torres dhe kohën shtesë përmbys me një penallti (Gyndogan) për 1-2 final.