Rikthehet Maks, Pole në Japoni

Pas një jave ‘Jo’, Maks Verstapen rikthehet sërish prozagonist teksa këtë mëngjes mori pole position për Çmimin e Madh të Japonisë. Koha e holandezit me Red Bull- një minutë, 28 sekonda dhe 877 të mijëtat.

Kampionit të dyfishtë në F1 do t’i bashkohet në rreshtin e parë Oskar Piastri, me një vonesë prej më shumë se gjysmë sekonde (581 të mijëtat).

Radha e dytë për McLaren-in tjetër të Lando Norris (+0.616) dhe për më të mirët e Ferrarit, Sharls Leklerk (+0.665) nën hetim me Zhou dhe Valteri Botas por u penalizua në fund të kualifikimeve pasi nuk respektoi afatin kohor në fazën e parë të kualifikimit.

Rreshti i tretë për Serxhio Perez me Red Bull-in tjetër (+0,773) dhe për Karlos Sainz, me një vonesë nga pole afër të dytit: 973 të mijëtat.

Me 7 gara nga fundi, Botërori i Formula1 udhëhiqet nga Verstapen me 374 pikë. Ndjekin Perez me 223 dhe Hamilton me 180 pikë.

Gara zyrtare e Japonisë nesër në 07:00./Sportiim.al/

A grid graphic showing the top 20 qualifiers in Japan. From top to bottom, we have: Verstappen (P1), Piastri (P2), Norris (P3), Leclerc (P4), Perez (P5), Sainz (P6), Hamilton (P7), Russell (P8), Tsunoda (P9), Alonso (P10), Lawson (P11), Gasly (P12), Albon (P13), Ocon (P14), Magnussen (P15), Bottas (P16), Stroll (P17), Hulkenberg (P18), Zhou (P19), Sargeant (P20)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!