Sainz triumfi në Singapor

Spanjolli Karlos Sainz shënoi fitoren e tij të dytë në Grand Prix në Singapor dhe të parën në sezonin 2023 për të thyer serinë e fitoreve të Red Bull.

Në një garë intensive në kushte të nxehta dhe të lagështa, presioni ishte i jashtëzakonshëm nga fillimi në fund, pasi Sainz luftoi për të mbajtur larg Mercedesin më të shpejtë të Xhorxh Rasëll për pjesën më të madhe të kohës. Ai u detyrua të menaxhonte gomat e tij në fazat e hershme për t’u siguruar që mund të arrinte në periudhën e ndalimit në pit-stop me kokën përpara.

Kjo është fitorja e parë e Scuderisë që nga GP e Austrisë 2022 dhe e para nën drejtimin e Vasër. Leklerk, Ferrari tjetër (i cili filloi me gomat e buta) pati një krizë gomash dhe duhej të kënaqej me vendin e pestë përpara Maks Verstapen.

Kampioni i botës dhe shoku i tij i skuadrës Serxhio Perez në një fundjavë jo pozitive duhet të kënaqen me vendin e pestë dhe të tetë. Red Bull humbet serinë e pamposhtur që filloi një ditë pas fitores së Rasëll në GP të parafundit të sezonit në Brazil.

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!