Ferrari blindon Leklerk, kontratë pa…limit

Rinovim shumëvjeçar për pilotin e ‘Kokëkuqes’ Sharles Leklerk. Monegasku i cili po përgatitet të marrë pjesë në sezonin e tij të pestë të kampionatit botëror në Formula 1, ka nënshkruar një marrëveshje shumëvjeçare që do ta shtyjë dyshen pilot- Skuderi përtej vitit të pestë (nuk bëhën zyrtare detajet dhe vitet).

Pjesë nga njoftimi i Ferrari-it:
‘Skuderia Ferrari ka kënaqësinë të njoftojë se ka zgjatur bashkëpunimin me Carles Leclerc i cili do të vazhdojë të konkurrojë për ekipin italian në sezonet e ardhshme të kampionatit botëror të Formula 1.

Talent që nga Akademia. Charles është rritur brenda kompanisë Maranello që para ardhjes së tij në Formula 1. Pasi iu bashkua Akademisë së Pilotëve të Ferrarit në 2016. Pas dominimit në kampionatin e Formula 2 në 2017, Monegasku ka përjetuar një praktikant në garat e Grand Prix në Sauber dhe iu bashkua Scuderia në 2019. Atë sezon ai arriti sukseset e tij të para, duke u bërë piloti më i ri në historinë e ekipit që mori një fitore në pistën ikonë Spa-Francorchamps; suksesi i përsëritur një javë më vonë në Monza para tifozëve të shumtë.

Në vitin 2022 ai triumfoi në tre Grand Prix të tjera, duke arritur vendin e dytë në renditjen e pilotëve. Me vetëm 26 vjeç, Charles është piloti i dytë në histori me më shumë pole position në timonin e një Ferrari, pasi është barazuar me Niki Lauda me 23. Mbetet vetëm pas legjendarit Michael Schumacher me 58-at e tij.

Ne e dimë dëshirën e tij të pandërprerë për të kapërcyer kufijtë e tij dhe vlerësojmë aftësinë e tij të madhe për të dueluar dhe parakaluar në gara. Ne jemi të vendosur t’i japim Charles një makinë fituese. E di që vendimi i tij dhe angazhimi i tij do të jenë elementë që mund të bëjnë diferencën në objektivat që duam të arrijmë.

Leklerk deklaroi pas firmës:

Jam shumë i lumtur që do të vazhdoj të vesh kostumin e Skuderisë Ferrari edhe në sezonet e ardhshme. Gara për këtë ekip ka qenë ëndrra ime që kur isha tre vjeç. Pashë Çmimin e Madh të Monakos nga dritarja e shtëpisë së një miku dhe në kthesën e Ste. Devote kërkova makinën e kuqe. Ky ekip është familja ime e dytë. Që kur iu bashkova Akademisë së Pilotëve të Ferrarit në vitin 2016 dhe së bashku kemi luftuar së bashku përmes vështirësive dhe kemi shkruar faqe të paharrueshme gjatë pesë viteve të fundit.

Megjithatë, besoj se më e mira nuk ka ardhur ende dhe mezi pres të filloj këtë sezon për të bërë që skuadra të përparojë më tej dhe të na vendosë në një pozicion për të qenë konkurrues në çdo garë. Ëndrra ime mbetet të fitoj titullin me Ferrarin. Jam i sigurt se në vitet që na presin së bashku do të jemi në gjendje të marrim një kënaqësi të madhe dhe t’u japim fansave diçka për t’u gëzuar”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!