ECA thyen 10 pikat e Super League-s

E njohur nga FIFA dhe UEFA, ECA (Shoqata Europiane e Klubëve) përsërit kundërshtimin e saj të gjatë ndaj Superligës Europiane

Shoqata Europiane e Klubeve i përgjigjet njoftimit për shtyp të lëshuar mëngjesin e sotëm nga A22 në lidhje me dhjetë pikat mbi të cilat do të donte të themelohej Superlega. ECA evidenton pikat e fundit nga realiteti alternativ i A22.

Megjithatë, në botën reale, kjo ide e ripërpunuar tashmë është propozuar, diskutuar dhe refuzuar plotësisht nga të gjitha palët e interesuara në vitin 2019. Kjo është vetëm një përpjekje tjetër e shtrembëruar qëllimisht dhe mashtruese për të destabilizuar puna konstruktive që po zhvillohet aktualisht midis aktorëve realë të futbollit.”

Dhe sërish: “Si e vetmja organizatë e njohur nga FIFA dhe UEFA që përfaqëson klubet në nivel europian dhe ndërkombëtar dhe i vetmi organ përmes të cilit klubet kanë përfaqësim real në procesin e tyre vendimmarrës, ECA përsërit kundërshtimin e saj të gjatë ndaj Superligës Europiane dhe çdo projekt i shkëputur. ECA ka bërë një progres të madh dhe ndryshime pozitive në vitet e fundit në partneritet me të gjithë aktorët e futbollit – UEFA, FIFA dhe konfederatat, shoqatat kombëtare, ligat, tifozët, lojtarët dhe klubet e të gjitha permasave – duke punuar për përfitim të gjithë ekosistemit europian të futbollit.

Nga viti 2024, më shumë klube nga më shumë vende do të marrin pjesë në garat europiane të klubeve për meshkuj çdo sezon, duke rritur pasionin për futbollin europian dhe duke rritur shumë sasinë e të ardhurave të ndara. Përparim i rëndësishëm mund të shihet në aspekte të tjera të lojës, nga futbolli i femrave, te zhvillimi i rinisë dhe akademive, financa dhe rregullimi, qëndrueshmëria dhe ndikimi social. Kështu duket ndryshimi i vërtetë. Ecim përpara, kur do ta realizojë A22?”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!