Dopingu, Kiprop përjashtohet për 4 vjet

Tri here kampioni i botës dhe olimpik në garën e 1500 metrave, atleti Asbel Kiprop nga Kenia, është përjashtuar për 4 vjet për shkak të përdorimit të dobingut. Ai është pezulluar deri në vitin 2022.

Atleti 29-vjeçar u gjet pozitiv në nëntor të vitit 2017. Ai gjithmonë ka pretenduar se është i pafajshëm, madje duke akuzuar se mostrat e marra për analiza ishin manipuluara. Por komisioni disiplinor i IAAF nuk e besonte versionin e tij dhe ka marrë masat disiplinore ndaj Kiprop.

Në sajë të performancës së atletit Asbel Kiprop, Kenia ka fituar tri tituj botëror në garën e 1500 metrave në vitet 2011, më 2013 dhe më 2015, ndërkohë që atleti është edhe fitues i medaljes së artë në Lojërat Olimpike të Pekinit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!