Euro 2020/ Historia e ndeshjeve hapëse…

Do të nisë zyrtarisht nesër. Kampionati Europian me emrin zyrtar ‘Euro 2020’ starton nga ‘Olimpico’ e Romës me duelin e Grupit A, Turqi- Itali (21:00)

Pak histori:

Në 15 garat e mëparshme evropiane në ndeshjet hapëse, vendasit kanë arritur pesë fitore, njëra prej të cilave (Italia) u fitua duke hedhur short.

Spanja mundi Hungarinë 2-1 në ‘Santiago Bernabeu’ pas kohës shtesë, Italia mundi BRSS katër ditë më vonë në Napoli duke hedhur një monedhë pasi ndeshja përfundoi pa gola.

Franca mundi Danimarkën 1-0 në Paris në 1984, Belgjika festoi kundër Suedisë 2-1 në Bruksel në 2000 dhe me të njëjtin rezultat, Franca kaloi Rumaninë në Kampionatin e fundit Europian.

Vetëm katër skuadra garuan në Kampionatin e parë Europian në 1960 në Francë dhe të dy ndeshjet gjysmëfinale u luajtën më 6 korrik. Sidoqoftë, dueli midis Francës dhe Jugosllavisë në ‘Parc de Prince’, filloi gjysmë ore më herët sesa takimi midis BRSS (Ish Bashkimi Sovjetik) dhe Çekosllovakisë.

Në një duel ekzemplar, Jugosllavia mundi Francën 5-4. Milan Xhaiç vendosi miqtë në epërsi në minutën e 11-të, por vetëm 60 sekonda më vonë Jean Vincent barazoi. Francezët shkuan deri në 4-2, por Jugosllavia përmbysi duke arritur një fitore historike. Drazhan Jerkovićç(78, 79) për Jugosllavinë shënoi golat e triumfit.

Ndeshja hapëse e Kampionatit Europian në 1968 midis Italisë dhe BRSS në Napoli ishte sigurisht një nga “më të çmendurat”, dhe vendasit e Italisë shkuan më tej duke hedhur monedhën.

Një nga surprizat më të mëdha u gatua nga Greqia në 2004, e cila mundi Portugalinë 2-1 në ndeshjen hapëse në Porto. Karagounis (7) dhe Basinas (51-11m) e çuan Greqinë në avantazh 2-0, teksa në momentet e fundit të ndeshjes Ronaldo shkurtoi në 2-1

Interesante, Portugalia dhe Greqia gjithashtu luajtën ndeshjen e tyre të fundit në EURO në 2004, dhe grekët festuan përsëri duke fituar titullin Europian. Goli vendimtar u shënua nga Aristeas në minutën e 57-të.

Në Kampionatin e fundit Evropian në 2016 në Francë, ‘Gjelat’ mundën Rumaninë 2-1.

Ndeshjet hapëse të kampionateve europiane:

1960: Francë – Jugosllavi 4-5 (Vincent 12, Heutte 43, 62, Wisniewski 53 / Galic 11, Zanetic 55, Knez 75, Jerkovic 78, 79)

1964: Spanjë – Hungari 2-1 (shtesë) (Pereda 35, Amancio 112 / Bene 84)

1968: Itali – BRSS 0-0 (Italia kalon me short)

1972: Belgjikë – Gjermani Perëndimore 1-2 (Polleunis 83 / Muller 24, 71); Hungari – BRSS 0-1 (Konkov 53)

1976: Çekosllovaki – Hollandë 3-1 shtesë. (Ondrush 19, Nehoda 114, Vesely 118 / Ondrush 73-ag); Jugosllavi – Gjermania Perëndimore 2-4 shtesë. (Popivoda 19, Dzajic 30 / Flohe 64, Muller 82, 115, 119)

1980: Çekosllovaki – Gjermani Perëndimore 0-1 (Rummenigge 57)

1984: Francë – Danimarkë 1-0 (Platini 78)

1988: Gjermania Perëndimore – Itali 1-1 (Brehme 55 / Mancini 52)

1992: Suedi – Francë 1-1 (Eriksson 24 / Papin 58)

1996: Angli – Zvicër 1-1 (Shearer 23 / Turkyilmaz 83-11m)

2000: Belgjikë – Suedi 2-1 (Goor 43, Mpenza 46 / Mjallby 53)

2004: Portugali – Greqi 1-2 (Ronaldo 90 + 3 / Karagounis 7, Basinas 51-11m)

2008: Zvicër – Republikë Çeke 0-1 (Sverkos 71)

2012: Poloni – Greqi 1-1 (Lewandowski 17 / Salpingidis 51)

2016: Francë – Rumani 2-1 (Giroud 57, Payet 89 / Stancu 65-11m)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!