Kur Shqipëria mundëte Belgjikën e madhe…

22 dhjetor 1984/ Shqipëria arrin fitoren e madhe ndaj Belgjikës me gola të Josës dhe Mingës.

Italiani Xhovani Armilota, gazetari sportiv dhe studiusi i njohur me permasa botërore, vijon enciklopedinë e sportit shqiptar ndër vite.

Në numrin e sotëm të tij në ‘Facebook’, Armilota sjell gjithë protokollin zyrtar të ndeshjes historike Shqipëri- Belgjikë të vitit 1984, luajtur në ish-impiatnin Kombëtar ‘Qemal Stafa’, sot ‘Air Albania Stadium’.

Një ndeshje kualifikuese për Grupin 1 të Kupës së Botës e cila u fitua nga Shqipëria e teknikut Shyqyri Rreli 2-0.

Postimi:

FUTBOLL. KUPA E BOTËS 1984-86, GRUPI 1 KUALIFIKUES— QEMAL STAFA, 22 DHJETOR 1984: SHQIPËRI-BELGJIKË 2-0

SHQIPËRI: Perlat Musta (Partizani), Hysen Zmijani (Vllaznia), Skënder Hodja (17 Nëntori), Muhedin Targaj (Dinamo), Adnan Ocelli (Partizani), Ferid Rragami (Vllaznia), Sulejman Demollari (Dinamo), Shkëlqim Muça (17 Nëntori) 88’ (Arben Vila [Dinamo] 88’), Mirel Josa (17 Nëntori), Arben Minga (17 Nëntori), Agustin Kola (17 Nëntori); trajner: Shyqyri Rreli.

BELGJIKË: Jean-Marie Pfaff, Georges Grün, Franky Van der Elst, Michel De Groote, Eddy Jaspers, Michel Renquin, Enzo Scifo (Leï Clijsters 46’), Franky Vercauteren, Jan Ceulemans, Nico Claesen, Alex Czerniatynski (Eddy Voordeckers 60’); trajner: Guy ThysGOLA: Mirel Josa 69’, Arben Minga 86’

GJYQTAR: Victoriano Sánchez Arminio; anësorë: José Donato Pes Pérez [gjyqtari famëkeq i takimit Benfica-Partizani 4-0 më 16 shtator 1987], José Francisco Pérez Sánchez (Spa) SHIKUES: 19.000.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!