Turam: ‘Italianët nuk e kanë problem racizmin’…

Romelu Lukaku, mbajti mbi shpatulla raciznim në takimin e luajtur në Kaljari dhe Lega, ka nisur në porces gjithpërfshirës për t’i shkuar deri në fund këtij fenomini.

Por një kampion i së shkaurës, francezi Liliam Turam, për të mbrojtur fort kauzën racizëm, ka deklaruar se drejtuesit e Legës në Itali, janë jo dhe aq të përgjegjëshëm për koret raciste.

Ish mbrojtëi i Parmës dhe Juventusit ka thënë:

“Për të mësuar duhet lëvizur. Që të marrësh vendime dhe të zgjidhësh probleme. Nëse nuk vepron, nënkuptohet se mund të ecët me situata të tilla.

Kush komandon nuk e konsideron “Buu” racizmin. Në Francë është ndryshe. Nëse ka shënja racizmi, ndërhyn gjyqtari. Madje dhe duke i dërguar skuadrat në dhomat e xhveshjes.

Për t’i edukuar njerëzit. Në Itali nuk më kujtohet një veprim i tillë”- ka dekruar Turam për ‘Corriere dello Sport “’

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!