Maroku organizon Kupën e Afrikës 2025

Sot u shpallën dhe vëndet që do të presin Kupën e Kombeve të Afrikës në vitin 2027.

Është Maroku, i cili zë vendin e Guinesë si mikpritës i finaleve të Kupës së Afrikës. Guinea u tërhoq nga organizimi pasi pranoi se ishin jo gati për të pritur eventin më të madh afrikan të CAF.

Duke zhvilluar futbollin dhe strukturat e veta, Maroku vërteton më tej statusin e tij me organizimin e një ngjarjeje kontinentale.

Mes kandidatëve ishte edhe Algjeria, por vendosi të tërhiqet një ditë para shpalljes së vendimit. Përveç atij të vitit 2025, është bërë i ditur edhe vendndodhja e Kupës së Kombeve të Afrikës 2027.

Do të organizohet nga Kenia, Tanzani dhe Ugandë. Një vendim për shkak të dëshirës për të rritur futbollin afrikan edhe në këto kombe.

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!