Festë në ‘Wembley’ Brentford ngjitet në Premier

Pas Noruiç dhe Uatford të cilat siguruan ngjitjen direkt edhe skuadra e tretë e Championship, Brentfod, ka arritur të ngjitet në Premier League.

Skuadra e Brentford ndërsa ka mundur në ‘Wembey’ Suonsin 2-0 ka shënuar një rezultat historik teksa kthehet në elitën angleze pas më shumë se 7 dekadash. Brendford një skuadër e provincës londineze pritet të luajë rolin e skuadrës që do shtojë edhe më shumë dualitetin e skuadrave të Londres.

Në ndeshjen e sotme Brentford shënoi dy gola të shpejtë teksa në të 11-tën kaloi me një penallti të realizuar nga Tonei dhe pas pak minutave, në të 20-ën dyfishoi me Markondes. Nga ana tjetër Suonsi luajti pas minutës së 66 me një futbollit më pak.