Në Holandë, klubet kundër racizmit, ndryshe…

Futbolli profesionist holandez vjen këtë fundjavë me një deklaratë të përbashkët kundër racizmit. Është klubi i Fejnordit që merr flamurin anti racizëm, ndërsa publikon në rrjete nismën e ‘Eredivise’

Me mesazhin “Racizmi? Atëherë ne nuk luajmë futboll“, klubet nga ‘Eredivisie’, dalin publikisht kundër diskriminimit dhe fyerjeve raciste nga shkallët.

Në stadiumin e ‘Hitachi Capital Mobility’, aty ku FC Groningen dhe Fejnord do të luajnë ndeshjen e radhës (12 :15), pritet të shpaloset pankarta sensibilizuese.

Për t’u pasur në të gjitha stadiumet e tjera.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!