UEFA/ Javën e ardhëshme vendimi për numrin e futbollistëve në…

“UEFA po shqyrton mundësinë për të rritur në 26 numrin e lojtarëve të thirrur për Kampionatin Europian të kësaj vere në Gjermani, pas bisedimeve me trajnerët e ekipeve kombëtare pjesëmarrëse në seminarin e mbajtur dje në Duseldorf.

“UEFA ka marrë parasysh opinionet dhe këndvështrimet e ndryshme të përbashkëta – është shënimi i fundit nga UEFA – vendimi përfundimtar do të merret në javët e ardhshme”.

Çështja u diskutua si pjesë e një seminari më të madh dy-ditor për finalistët, dhe tani shkon në komitetin e garave të ekipeve kombëtare të UEFA-s dhe më pas në komitetin e tij ekzekutiv.

Aktualisht janë në 23 lojtarë, një rikthim në rregullat e përdorura përpara Euro 2020. Për atë turne, tre lojtarë të tjerë u pranuan për të zbutur ndikimin e COVID19 në grupet respektive.

Në Podcastin më të fundit të Football Daily Deklarata e UEFA-s shton: “Diskutimet pozitive zbuluan mendime të ndryshme midis trajnerëve, me disa që shprehën dëshirën për të rritur numrin e skuadrës. “Të tjerët shprehën preferencën e tyre për të kufizuar numrin e skuadrave me 23 lojtarë, duke theksuar vështirësinë e stërvitjes me lojtarët e tjerë, menaxhimin e grupit dhe rritjen e barrës financiare mbi kombëtaret.”

Trajneri i Anglisë, Garet Southgejt është një mbështetës i skuadrave prej 23 lojtarësh, por së fundmi ai foli për preferencën e tij që tre lojtarë të tjerë të vijnë duke patur parasysh impenjimin e madh të futbollistve anglezë në Premier League. Ndërkaq përpos mediave të caktuara (shprehen se është kundër), nuk është bërë ende zyrtar pozicioni i trajnerit kuqezi Silvinjo./Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!