U arrestua për trukim ndeshjesh, lirohet lojtari i Koresë së Jugut

Një futbollist koreano-jugor, i arrestuar dhe nën hetim në Kinë për gati një vit për akuzat për korrupsion, është liruar dhe është kthyer në shtëpi.

Ministria e Jashtme e Seulit siç raportohet nga TMW, ka dhënë pak detaje për momentin. Son Jun-ho, një ish-anëtar i ekipit kombëtar të Koresë së Jugut, u arrestua nga autoritetet kineze në aeroportin e Shangait në maj të vitit të kaluar me akuzën e marrjes së ryshfetit për të përcaktuar ndeshjet.

Futbolli kinez ka luftuar për vite me radhë për të hequr një reputacion për korrupsion. Son, 31 vjeç, luajti shtatë sezone me Pohang Steelers të Koresë së Jugut dhe Jeonbuk Hyundai Motors përpara se të bashkohej me Shandong Taishan në vitin 2021 me një kontratë katërvjeçare.

Ai ka luajtur 18 herë për Korenë e Jugut, përfshirë Kupën e Botës 2022 në Katar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!