Historike/ Një italian eleminon Xhokoviç dhe shkon në finale

Në Australian Open, Janik Siner shkatërron numrin një të botës, Novak Xhokoviç, dhe arrin finalen e tij të parë në një Slam

Janik Siner shkruan historinë personale të tenisit: Ai është italiani i parë që shkon finalen e Australian Open. Në Melburn, 22-vjeçari nga Sesto Pusteria mposht numrin një të botës Novak Xhokoviç me rezultatin 6-1, 6-2, 6(6)-7, 6-3.

Për herë të parë në karrierën e tij, ai arrin aktin e fundit në një Slam dhe e bën këtë me një paraqitje të jashtëzakonshme ndaj një kampioni të madh të raketave.

Fitorja e Janik Siner ndaj Novak Xhokoviç në Australian Open do të mbetet në histori për një seri shumë të gjatë arsyesh. Së pari, 22-vjeçari nga Sesto Pusteria është italiani i parë që arrin në finale në Melburn, por jo vetëm kaq: Është akti i parë final i një Slami për karrierën e tij të re, por tashmë të suksesshme. 6-1, 6-2, 6(6)-7, 6-3. Nole kishte 33 ndeshje dhe që nga viti 2018, e për më tepër nuk është mundur kurrë në gjysmëfinale apo finale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!