Dy pilotët e Ferrarit në ‘pole’, Verstapen i treti me…’kusht’

Me pak gjëra për t’u zbardhur teksa Red Bull dhe piloti i tyre Maks Verstapen janë shpallur matematikisht kampionë të Botërorit 2023 në Formula 1 këtë fundjavë në raundet kualifikuese për GP të Meksikës, protagonizmi kaloi te shtëpia e Ferrarit.

Leklerk dhe Sainz zënë dy vendet e para me Verstapen i cili përfundon në vendin e tretë. Ndjekin Riçiardo dhe Perez.

megjithatë Vertapen qëndron në pritje të vendimeve të Komisarëve, sepse ai është hapur një hetim që nga Q1 për ndalimin në Pit Lane pa ndërruar goma dhe ka nisur sërish.

Megjithatë, përjashtimi i Lando Norris duke filluar nga Q1 ishte lajm i madh, me probleme trafiku dhe shumë gabime bën që ai do të nisë nga rreshti i fundit, në vendin e nëntëmbëdhjetë me McLaren-in e tij përpara Sargeant i fundit.

Ndërkohë, ambiciet e Alpine të Gasli përfundojnë në provat e dyta me francezin që niset nga vendi i 11-të përpara Has e Hulkenberg.

Rreshti i shtatë për Aston Martinin e Fernando Alonso-s, larg formës në këtë fundjavë meksikane, përpara Williams të Albon.

Pas garës së sotme mbetën dhe tri të tjera në Brazil, SHBA dhe e fundit më 26 nëntor në Abu Dabi (Emiratet e Bashkuara Arabe).

Gara e pistës në Meksikë nis këtë mbrëmje në orën 21:00 .

Radha e nisjes pas provave zyrtare:

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!