Verstapen absolut, Perez dështon në shtëpi, në podium edhe Hamilton e Leklerk

Para më shumë se 400 mijë spektatorësh, Formula 1 zhvilloi sot në Meksiko garën e 20-të sezonale. Me Leklerk në pole dhe Sainz pas tij, starti pa si triumfator që në metrat e para, kampionin e botës Maks Verstapen. Të njëjtën gjë tentoi të realizonte edhe piloti i shtëpisë Serxhio Perez por meksikani u përlas në kthesë me Leklerk dhe doli nga gara duke lënë në dëshpërim fansat e tij të shumtë.

Gara vijoji në rrjedhën e saj të zakonshme ndërsa nga ‘prapavija’ Magnusen u përplas me muret rrethuese duke bërë që flamuri i kuq të behëj pjesë e pasdites meksikane (ora 14:00 lokale) .

Në fund ndërsa Verstapen me Red Bull preu finishin si fitues i Çmimit të Madh të Meksikës, vendi i dytë i takoi 7 herë kampionit të Botës Luis Hamilton me mercedes. Britaniku pak xhiro nga fundi parakaloi Leklerk me pilotin e Ferrarit që u rendit i tretë.

 1. M. Verstapen (RED BULL)
 2. L. Hamilton (MERCEDES)
 3. Sh. Leklerk (FERRARI)
 4. K. Sainz (FERRARI)
 5. L. Norris (MCLAREN)
 6. Xh. Rasëll (MERCEDES)
 7. D. Riçiardo (ALPHA TAURI)
 8. O. Piastri (MCLAREN)
 9. A. Albon (WILLIAMS)
 10. E. Okon (ALPINE)
 11. P. Gasli (ALPINE)
 12. L. Sargeant (WILLIAMS)
 13. Y. Tsunoda (ALPHA TAURI)
 14. N. Hulkenberg (HAAS)
 15. V. Botas (ALFA ROMEO)
 16. G. Zhou (ALFA ROMEO)
 17. Tërhequr. L. Stroll (ASTON MARTIN)
 18. Tërhequr F. Alonso (ASTON MARTIN)
 19. Tërhequr K. Magnussen (HAAS)
 20. Tërhequr S. Perez (RED BULL)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!