UEFA vendos: Belgjikë-Suedi nuk do të luhet

Ndeshja e vlefshme për Grupin F të kualifikueseve të Euro 2024 nuk do të rikuperohet

Belgjikë-Suedi 1-1. Ky është rezultati përfundimtar i miratuar nga UEFA në lidhje me ndeshjen e anuluar në pjesën e parë për shkak të sulmit të përgjakshëm në Bruksel që ndodhi pak para startit të ndeshjes.

Sipas asaj që raportohet në një njoftim për shtyp, ndeshja e vlefshme për Grupin F të kualifikueseve të Euro 2024 nuk do të rikuperohet. Belgjika dhe Suedia do të marrin nga një pikë dhe do të konfirmohen kartonët e verdhë nga pjesa e parë e lojës.

Në deklaratën e lëshuar nga UEFA saktësohet se vendimi për të vërtetuar rezultatin është marrë për shkak se nuk ka qenë e mundur të vazhdohet ndeshja ditën e nesërme duke pasur parasysh dëshirën e qartë të Belgjikës dhe Suedisë për të mos dalë në fushë pas sulmit terrorist. Për më tepër, një barazim nuk ndikon në asnjë mënyrë renditjen e grupeve. Belgjika në fakt tashmë është kualifikuar aritmetikisht për Euro 2024, ndërsa Suedia tashmë është jashtë garës.