Sainz pole në Singapor, Red Bull radha e…dështimit

Spanjolli i Ferrarit Karlos Sainz, pas pole position në Monza, konfirmon shpejtësinë e parë në testime dhe e vendos veten përpara të gjithëve në kualifikime. Ky është poli i pestë i spanjollit në F1 në një pistë ku parakalimi është i vështirë dhe ku skuadra e Maranellos ka treguar se ka ritëm të shkëlqyer garash.

Pas tij në pistën e Singaporit niset Xhorxh Rasëll me Mercedes. Podiumi u kompletua nga Ferrari tjetër i drejtuar nga Sharls Leklerk.

Ditë jo në provat zyrtare të Red Bull me të dyja makinat të eliminuara në mënyrë sensacionale në Q2 pas tre seancave të lira në vështirësi absolute. Krahas kësaj Verstapen rrezikon të penalizohet edhe për dy situata ku krijoi pengesa për kundërshtarët e tij.

Nesër në orën 14:00 gara zyrtare e Çmimit të Madh të Singaporit në një qark me një plan urbanistik.

20 pilotët që u kualifikuan në pistën e Singaporit këtë të shtunë:

Una griglia grafica che mostra le prime 20 qualificazioni a Singapore, prima di eventuali penalità. Dall'alto in basso, abbiamo: Sainz P1, Russell P2, Leclerc P3, Norris P4, Hamilton P5, Magnussen P6, Alonso P7, Ocon P8, Hulkenberg P9, Lawson P10, Verstappen P11, Gasly P12, Perez P13, Albon P14, Tsunoda P15, Bottas P16, Piastri P17, Sargeant P18, Zhou P19 e Stroll P20.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!