Racizmi anti Kosovë, pezullohet ndeshja në Bukuresht

Skandal në Bukuresht në ndeshjen kualifikuese të Grupit I Euro 2024.

Ngaju në fillim të ndeshjes Rumani-Kosovë. UEFA ka vendosur që tani e tutje të mos ketë më parulla provokuese drejt Kosovës.

Pas minutave të para, ultrasit rumunë të grupimit “Uniți Sub Tricolor” ndezën fishekzjarrë dhe hapën një parullë në të cilën shkruhej ”Besarabia është Rumania /Kosova është Serbi:” një mesazh i thellë me provokim politik, i cili ka vënë mejëherë në lëvizje UEFA-n.

Gjyqtari dhe delegati i ndeshjes i kanë dhënë fund shpejt dyshimeve dhe kanë kthyer skuadrat në dhomat e zhveshjeve në pritje të udhëzimëve të reja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!