Uimbëlldon/ Alkaraz mund ‘Nolen’ dhe futet në histori

Spanjolli Karlos Alkaraz fiton titullin e parë të Uimbëlldonit i duke mohuar Novak Gjokoviçit të thyejë rekordin e 24-të të Grand Slam-it.

Karlos Alkaraz hedh “nokaut” favoritin e madh Novak Xhokoviç në finalen e Uimbëlldonit. Në moshën 20-vjeçare, Alkaraz ia doli të fitojë 3-2 duke ngritur në këmbë gjithë impiantin e sportit të tenisit.

Ndeshja e cila zgjati për afro 5 orë, nisi me supermacinë e serbit ndërsa triumfoi në të parin 6-1.

Pas një beteje të vërtetë në setin e dytë spanjolli arriti të vendosë balancën në 1-1 teksa kaloi 7-6. Seti i tretë i gjithi për talentin spanjoll duke fituar 6-1. Nole u kthye në lojë në të 4-in ndërsa mori rezultatin 6-3.

Në setin final arrihet rezlutati 6-4 por këtë herë ai i takoi Alkarez duke merituar këtë Grand Slam.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!