Rusi Sivakov ndyshon pasaportë, bëhët francez

Nga 24 shkurti teksa Rusia sulmoi ushtarakisht Ukrainën kanë ngjarë gjithëfarë situatash. Në sport, pas vrasjes së disa futbollistëve apo trajnerëve, risia e fundit vjen nga çiklisti rus Pavel Sivakov, i cili i rritur në Francë ka ndryshuar kombësinë duke u sistemuar si francez.

UCL e ka miratuar menjëherë këtë lëvizje të sportistit me 24 vjeçarin që në dukje jep edhe një mesazh solidarizmi me qytetarët e Ukrainës.

Unë kam dashur të bëhem një shtetas francez për një periudhë dhe e kam bërë kërkesën në UCI. Duke pasur parasysh atë që po ndodh në Ukrainë për momentin, doja ta bëja shpejt këtë. Kam lindur në Itali dhe u transferova në Francë kur isha një vjeç“, tha Sivakov.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!