Kontratat/FIFA udhëzon, vendosin federatat

FIFA ka nxjerrë parime udhëzuese, të cilat nuk janë detyruese dhe duhet të pranohen individualisht nga federatat e ndryshme. Nga pikëpamja sportive, opsioni më i thjeshtë është zgjatja e kushteve kontraktuale deri në fund të sezonit(d.m.th. gusht).

Por secila kontratë ka histori në vetvete, sepse marrëveshja midis lojtarit dhe një ose më shumë klubeve është e nevojshme (në rast huzimi, do të ketë një trekëndësh midis sportistit, klubit që zotëron kartonin dhe klubit që ka përfituar sherbimet sportive).

Dhe nuk është gjithmonë “e thjeshtë”. Klubet vendosin vetë. Një shembull: Milani dhe Ibrahimoviç nëse nuk gjejnë një marrëveshje mes tyre, ata mund të thonë lamtumirë në 1 korrik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!