Leklerk, kampioni i ri i Monzës…


Triumfi i dytë radhazi nga Leklerk. Garon për herë të dytë me mbishkrimin ‘Tonio’. Fetël, dështimi i radhës…

Monegazi 22 vjeçar Çarls Leklerk, me Ferrarin e tij , triumfon  në pisten e Monzës për llogari të kokëkuqes.

Ferrari kthehet të fitojë në këtë pistë shtëpiake pas 9 edicionëve, ndërsa për pilotin numër 2 të Ferrarit, kjo ishte fitorja e dytë në histori dhe e dyta radhazi.

Gara ka nisur me leklerk në vijen e parë të nisjes dhe pas tij Hamilton e Botas. I katërti Fetël që edhe pse dha shenja se mund të bënte mirë, pa kaluar shumë xhiro, gabon rëndë dhe penalizohet me 10 sekonda.

Në fund, Hamilton ndjekës i rreptë ndaj Leklerk përgjatë garës, humb edhe vendn e dytë. Vendi i 13-të për Fetël, që sa duket e ka humbur ritmin prej kampioni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!