Kupa e Afrikës/ Maroku e nis me vrull, axhenda në grupe dhe klasifikimi
Aventura e Marokut në Kupën e Kombeve të Afrikës nis me marsh të lartë. Suksesi 3-0 për djemtë e Regraguit ndaj Tanzanisë (e cila përfundoi edhe me dhjetë lojtarë për shkak të përjashtimit me të kuq i Miroshit në minutën e 70-të), i mundur me golat e Sais, Ounahi dhe En Nesyri.
Hakimi i PSG, Amrabat nga Mançester Utd por dhe Zijec e portieri Bono, ishin disa nga ‘gjeneralët’ në fushë nga minuta e parë.
Ndërkohë në orën 21:00 RD Kongo – Zambia (përfunduar 1-1) mbyll tablonë e xhiros së parë të grupeve.
Më poshtë klasifikimi pas ndeshjeve të para në grupe dhe kalendari i plotë i Kupës së Afrikës:
GRUPI A
13 janar: Bregu i Fildishtë – Guinea Bisau 2-0
14 janar: Nigeri – Guinea Ekuatoriale 1-1
18 janar: Guinea Ekuatoriale – Guinea Bisau (15:00)
18 janar: Bregu i Fildishtë – Nigeri (18:00 )
22 janar: Guinea Ekuatoriale – Bregu i Fildishtë (18:00)
22 janar: Guinea Bisau – Nigeri (6 pasdite)
Klasifikimi
Bregu i Fildishtë 3
Nigeria 1
Guinea Ekuatoriale 1
Guinea Bisau 0
GRUPI B
14 janar: Egjipt – Mozambik 2-2
14 janar: Gana – Kepi i Gjelbërt 1-2
18 janar: Egjipt – Ganë (21:00)
19 janar: Kepi i Gjelbërt – Mozambik (15:00)
22 janar: Kepi i Gjelbërt – Egjipt (21:00)
22 janar: Mozambik – Gana (21:00)
Klasifikimi
Kepi Verde 3
Mozambik 1
Egjipt 1
Gana 0
GRUP C
15 janar: Senegal – Gambia 3-0
15 janar: Kamerun – Guinea 1-1
19 janar: Senegal – Kamerun (18:00)
19 janar: Guinea – Gambia (21:00)
23 janar: Gambia – Kamerun (18:00)
23 janar: Guinea – Senegal (6 pasdite)
Klasifikimi
Senegal 3
Kamerun 1
Guinea 1
Gambia 0
GRUPI D
15 janar: Algjeri – Angola 1-1
16 janar: Burkina Faso – Mauritania 1-0
20 janar: Algjeri – Burkina Faso (15:00)
20 janar: Mauritania – Angola (18:00)
23 janar: Angola – Burkina Faso (21:00)
23 janar: Mauritania – Algjeri (21:00)
Klasifikimi
Burkina Faso 3
Algjeria 1
Angola 1
Mauritania 0
GRUPI E
16 janar: Tunizi – Namibi 0-1
16 janar: Mali – Afrika e Jugut 2-0
20 janar: Tunizi – Mali (21:00)
21 janar: Afrika e Jugut – Namibia (21:00)
24 janar: Namibia – Mali (18:00)
24 janar: Afrika e Jugut – Tunizi (18:00)
Klasifikimi
Mali 3
Namibia 3
Tunizi 0
Afrika e Jugut 0
GRUPI F
17 janar: Marok – Tanzani 3-0
17 janar: Republika Demokratike e Kongos – Zambia (21:00)
21 janar: Marok – Republika Demokratike e Kongos (15:00)
21 janar: Zambia – Tanzani (18:00)
24 janar: Tanzani – Republika Demokratike e Kongos (21:00)
24 janar: Zambia – Marok (21:00)