F1/ Verstapen, fitorja e tretë radhazi në Montreal

Maks Verstapen ka fituar Çmimin e Madh në Formula 1 zhvilluar në Montreal (Kanada). Holandezi i nisur i dyti (pas Rasëll) arrin suksesin e 60 në një garë të Formula 1, duke thelluar edhe një herë diferencën në kreun e renditjes së Botërorit.

Në shoqërinë e reshjeve të shtuara piloti i Red Bull e pati të vështirë por gjithësesi, arriti të bëjë diferencën. Ai përfitoi sekonda në xhiron e 25-të ndërsa në pistë u fut makina e sigurisë pas një aksidenti të Serxhent dhe Norris.

Kështu vjen fitorja e tretë radhazi për Maks Verstapen në Montreal. Vendi i dytë i podiumit për Lando Norris me McLaren përpara britanikut Xhorxh Rasëll (Mercedes) që nisi nga pole position.

Një garë për t’u harruar për Ferrarin. Dy pilotët e kokëkuqes e nisën nga rreshti i gjashtë pasi u përjashtuan nga faza finale e kualifikimeve. Sharles Leklerk dhe Karlos Sainz të dy u detyruan të tërhiqen, gjë që nuk kishte ndodhur për dy vite.

Grafikisht mbërritja për 10 pilotët e parë në Kanada:

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!