Daliç: Në grup kemi Shqipërinë e ndërlikuar

Trajneri Zlatko Daliç ish trajneri i Dinamos së Tiranës, në një intervistë për HRT, pas publikimit të listës së lojtarëve sot ka folur për pritjet në turneun kontinental, i cili fillon pas 26 ditësh.

– Janë lojtarë që kanë kaluar kualifikimet, që janë në formë të mirë. Zgjedhja e selisë sime dhe mua. Ne qëndrojmë pas kësaj liste dhe mendojmë se këta janë lojtarë që mund të sjellin gjëra të mira, tha ai.

Ai thotë se nuk dëshiron të vendosë pritshmëri të mëdha nga lojtarët.

  • Nuk ka asnjë presion. Kroacia ia arriti qëllimit, atë që i duhej. Kroacia u kualifikua në Kampionatin Evropian. Ajo që ata bëjnë është një plus. Kemi një grup shumë të vështirë me kampionen e Europës, Italinë, fituesen aktuale të Ligës së Kombeve, Spanjën, Shqipërinë e ndërlikuar. Kështu që do të jetë shumë, shumë e vështirë.

Qëllimi i parë është kalimi i grupit. Kroacia ka arritur rezultate fantastike në gjashtë vitet e fundit.

  • Kjo duhet të përsëritet pa pushim dhe të flitet për të mos harruar, kemi kujtime të shkurtra. Gjashtë vjet, tre medalje, diçka fantastike, diçka e pamundur, diçka që askush nuk e priste. Kjo është arsyeja pse qëllimet tona janë me të drejtë shumë të mëdha, shumë të larta. Por nuk dua asnjë presion nga lojtarët, përballë meje, përballë kombëtares. Ne e dimë dhe jemi të vetëdijshëm për këtë, se presim një mbështetje të madhe, të madhe nga qindra mijëra kroatë në Gjermani, se ata presin shumë nga ne, e presim edhe ne. Do të shohim se çfarë do të ndodhë.

Për Nikolla Vllashiqin, ai thotë se është në një gjendje shumë më të mirë, por se gjithçka do të shihet më 1 qershor dhe se do të vendoset nëse do të shkojë apo jo në Gjermani.

Andrej Kramarić shënoi hat-trick për Bayernin, Mateo Kovačić dhe Joshko Guardiol fituan Premier League, lojtarët janë në formë të mirë.

  • Lojtarët tanë luajnë mirë, shumica në klubet e tyre. Ata arrijnë rezultate të mira dhe trofe, i përgëzoj për këtë. Vërtet kemi të drejtë të jemi optimistë, por tani është shumë e rëndësishme që në javën e mbetur të mos lëndohet askush, përfundon ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!