Moto GP/ Vinjales triumfi në Austin

Mark Markez bie sërish në pistë, Botërori pas 3 garave, kryesohet nga Horge Martin

Fundjavë fantastike në shtëpinë Aprilia me një Maverik Vinjales teksa fitoi paraparkisht garën Sprint vjen spektakolar dhe në atë zyrtare për të fituar garën pavarësisht një fillimi jo të mirë.

Piloti spanjoll e nisi nga pole position, por në kthesën 1 e gjeti veten në një seri “të papriturash” që e zbritën në pozitën e 11-të. Gara dukej e komprometuar, por numri 12 uli mbulesën e tij dhe vendosi një ritëm që e lejoi atë të kthehej në front dhe të fitonte garën e tij të dhjetë në MotoGP dhe të parën me motorrin Aprilia.

Vendi i dytë për Pedro Akosta, i cili është mjaft kërkues dhe i prerë. Sot e dëshmoi me garën spektakolare dhe efektive. Fillimi i tij është i përsosur dhe e çon atë të kthehet i pari në kthesën 1.

Pjesa tjetër e garës është e mbushur me një sërë betejash të suksesshme kundër pilotëve të kalibrit Banjaja, Martin dhe Markez. Vendi i tretë për Enea Bastianini i cili mposhti Horge Martin në një duel për podium me dy xhiro para se të shfaqeshin flamujt me kuadrate.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!