Kampion për herë të parë në histori, Leverkusen thyen hegjemoninë e Bajernit…

Bayer Leverkusen është kampion i Gjermanisë për herë të parë në historinë e tij 120-vjeçare. Skuadra e Çabi Alonso-s ndërpret dominimin e Bajern Mynihut i cili kishte fituar në 11 kampionatet e fundit duke fituar për herë të parë një Meisterschale totalisht të merituar.

Futbollisti shqiptar Granit Xhaka me shokë, janë ende të pamposhtur këtë sezon dhe kanë shansin për të fituar një hat-trick historik, duke triumfuar gjithashtu në DFB-Pokal dhe Europa League.

Festa arrin në fundin e një ndeshjeje spektakolare: Verder Bremen u mposht 5-0 (hat-trick nga Florian Virtz, xhevahiri i ekipit vendas), me BayArena që shpërthen: epërsia ndaj Bajernit me 5 javë nga fundi është e paarritëshme.

Në kabinetin e trofeve të Bayer-it kishte vetëm dy tituj: Kupa UEFA në 1988 dhe Kupa e Gjermanisë në 1993. Tani, më në fund, ka ardhur titulli ishumëpritur.

Kampionët e Bundesligës nga viti 1990 e deri më sot
1990-91 Kaiserslautern
1991-92 Shtutgart
1992-93 Werder Bremen
1993-94 Bayern Munich
1994-95 Borussia Dortmund
1995-96 Borussia Dortmund
1996-97 Bayern Munich
1997-98 Kaiserslautern
1998-99 Bayern Munich
1999-2000 Bayern Munich
2000-01 Bayern Munich
2001-02 Borussia Dortmund
2002-03 Bayern Munich
2003-04 Werder Bremen
2004-05 Bayern Munich
2005-06 Bayern Munich
2006-07 Shtutgart
2007-08 Bayern Munich
2008-09 Wolfsburg
2009-10 Bayern Munich
2010-11 Borussia Dortmund
2011-12 Borussia Dortmund
2012-13 Bayern Munich
2013-14 Bayern Munich
2014-15 Bayern Munich
2015-16 Bayern Munich
2016-17 Bayern Munich
2017-18 Bayern Munich
2018-19 Bayern Munich
2019-20 Bayern Munich
2020-21 Bayern Munich
2021-22 Bayern Munich
2022-23 Bayern Munich
2023-24 BAYER LEVERKUSEN

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!