Ranking e UEFA-s ndryshon, Liga e Kampionëve do të ndikojë së tepërmi

Pikët e dhëna për paraqitjet në tre kupat europiane do të ndryshojnë nga sezoni i ardhshëm. Liga e Kampionëve do të ketë peshë më të madhe.

Me sezonin aktual që po i afrohet fazave të fundit, vëmendja tashmë po kthehet nga 2024/25. Do të jetë një vit i rëndësishëm, sepse futbolli europian do të pushtohet nga revolucioni në formatin e Champions League. Për herë të parë gara do të luhet në një grup të vetëm, me pjesëmarrjen e 36 skuadrave dhe me tetë ndeshje për klub në fazën e parë (të gjitha kundër kundërshtarëve të ndryshëm).

Ka shumë karakteristika të reja që fansat dhe të apasionuarit do të duhet të “studojnë” për të kuptuar më mirë rregullat e eventit. Paraditen e sotme Calcio e Finanza zbuloi detajet e çmimeve të shpërndara nga UEFA për turneun, të cilat do të arrijnë në mbi 2.4 miliardë euro dhe që do të shpërndahen me pesha të ndryshme krahasuar me edicionet e fundit.

Ndër veçoritë e reja, është një që ka të bëjë edhe me renditjen e UEFA-s, sistemi i llogaritjes së të cilit do të ndryshojë nga viti i ardhshëm, si një zgjatje e formatit të ri të tre kupave europianë. Në veçanti – nëse shikojmë pikët e bonusit për secilën nga tre kompeticionet – fitimi i vendit të parë në grupin maxi të Ligës së Kampionëve do të na lejojë të zgjerojmë diferencën në pikët maksimale në krahasim me dy garat e tjera të klubeve të UEFA-s.

Renditja e re e UEFA-s – Çfarë ndryshon nga 2024/25
Formati i kupave të reja në fakt parashikon caktimin e një rezultati specifik për secilën nga pozicionet në renditjen përfundimtare. Ato variojnë nga një maksimum prej 12 pikësh në Ligën e Kampionëve, 6 në Ligën e Evropës dhe 4 në Ligën e Konferencës, deri në një minimum prej 6, 0 dhe 0 respektivisht në tre garat.

Aktualisht, renditja e parë në grupin e Champions League, me pasojë kualifikimin në fazën e 16-të, sjell maksimumi 21 pikë, të ndara si më poshtë: 4 pikë për pjesëmarrjen në grupin e Champions League, 2 pikë për çdo fitore (gjashtë ndeshje në total. , pra 12 pikë) dhe 5 pikë bonus për arritjen në raundin e 16-të.

Me formatin e Ligës së re të Kampionëve, rezultati maksimal do të arrijë në 29.5. Arritja në vendin e parë – megjithëse objektivi është padyshim më i ndërlikuar duke marrë parasysh “garën” midis 36 skuadrave – do të sjellë 12 pikë në kauzë. Këtyre i shtohen çdo pikë për ndeshjet e fituara në grup (16, duke marrë parasysh 8 ndeshjet që do të luhen) dhe 1.5 pikë të tjera për kualifikimin në fazën e 16-të.(Marrë nga Calcio Finanza)

Më poshtë është tabela me të gjitha pikët që do të ndahen në tre garat, bazuar në renditjen përfundimtare:

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!