F1/ Avaz i vjetër, Verstapen në start, pol-i i 33-të

F1 fillon sërish me avazin e vjetër. Në provat zyrtare të garës së parë të Botërorit 2024 Kampioni i Botës në fuqi Maks Verstapen me Red Bull, listohet i pari në Bahrein.

Holandezi arriti të imponhet me shpejtësinë e tij, duke u vënë sërish përpara të gjithëve për herë të 33-të në karrierën e tij.

I dyti Sharls Leklerk me ‘Kokëkuqen’ e Ferrarit. Mercedesi i Xhorxh Rasëll plotëson podiumin, duke përfunduar një kualifikim të shkëlqyer dhe duke spostuar Hamilton te vendi i 9-të.

Zhgënjim i madh në Alpine me dy makinat franceze të detyruara të nisin nga rreshti i fundit.

F1 me Çmimin e Bahrenit, e para e sezonit nis nesër në orën 16:00./Sportiim.al/

Nisja:

 1. M. Verstapen (RED BULL)
 2. Sh. Leklerk (FERRARI)
 3. Xh. Rasëll (MERCEDES)
 4. K. Sainz (FERRARI)
 5. S. Perez (RED BULL)
 6. F. Alonso (ASTON MARTIN)
 7. L. Norris (MCLAREN)
 8. O. Piastri (MCLAREN)
 9. L. Hamilton (MERCEDES)
 10. N. Hulkenberg (HAAS)
 11. Y. Tsunoda (RACING BULLS)
 12. L. Stroll (ASTON MARTIN)
 13. A. Albon (WILLIAMS)
 14. D. Riçiardo (RACING BULLS)
 15. K. Magnusen (HAAS)
 16. V. Botas (SAUBER)
 17. G. Zhou (SAUBER)
 18. L. Sargeant (WILLIAMS)
 19. E. Okon (ALPINE)
 20. P. Gasli (ALPINE)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!