Botërori i ri mbi 35 vjeç, ‘legjendat’ në Kupën EPG 2024

Një turne me tetë ekipe do të mbahet në Angli këtë verë ku do të përfshihen kampionët e Kupës së Botës FIFA: Anglia, Argjentina, Brazili, Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Uruguai.

Turneu organizohet nga Grupi i Lojtarëve Elite (EPG) dhe do të njihet si Kupa EPG.

Do të mund të luajnë vetëm lojtarët që janë mbi 35 vjeç dhe që kanë luajtur për kombëtaren ose kanë bërë 100 paraqitje në ligën e parë.

Një Botëror i ri
Kapitenët e çdo vendi janë themeluesit e EPG, një grup ish-futbollistësh dhe biznesmenësh sportivë elite.

Steve McManaman do të jetë kapiteni i Anglisë dhe fituesi i Topit të Artë pritet gjithashtu të marrë pjesë Owen.

Për më tepër, Tre Luanët do të kishin hartuar Ashley Cole, Joe Cole, Rio Ferdinand, David James, Frank Lampard dhe Robbie Fowler.

Cafu, Roberto Carlos, Emerson, Kaka, Ronaldinho dhe Rivaldo do të formojnë një formacion vdekjeprurës për Brazilin, ndërsa kapiteni i Gjermanisë, Kevin Kuranyi është i vendosur të hartojë ish-yjet e Real Madridit, Mesut Ozil dhe Sami Khedira.

Në koridore sugjerojnë se David Vija dhe Pujol do t’i bashkohen Mishel Salgado në skuadrën spanjolle, me Diego Forlan që do të ribashkohet me Diego Luganon për Uruguain.

Kristian Karembeu është në linjë për kapitenin e Francës dhe do të ndihmohet nga ikona e Çelsit, Marcel Desai dhe legjenda e Arsenalit, Henri.

Legjendat e Italisë
Do të jenë Fabio Kanavaro, Marko Materaci dhe Francesko Toti. Ata nuk do të jenë në gjendje të përfaqësojnë Italinë, me Esteban Cambiasso, Hernan Crespo dhe Pablo Zabaleta që pritet të luajnë për Argjentinën.

Shtatë ndeshje janë planifikuar në fillim të qershorit midis finales së Ligës së Kampionëve dhe fillimit të Euro 2024.

Ndeshjet do të luhen me 11 lojtarë por në një kohëzgjatje prej 70 minutash dhe me zëvendësime me rotacion.

Vendi i zhvillimit të kompeticionit ende nuk është konfirmuar, por sipas shtypit anglez, janë zhvilluar bisedime me disa nga klubet më të mira të Premier League Veriore. Sipas ‘Sportpress24’, këta do të jenë pjesëmarrësit:

Legjendat që do të luajnë në EPG Cup 2024

Anglia:

Steve McManaman (C)
Michael Owen
Ashley Cole
Joe Cole
Rio Ferdinando
Davide Giacomo
Frank Lampard
Robbie Fowler

Argjentina:

Esteban Cambiasso (C)
Hernan Crespo
Pablo Zabaleta

Brazili:

Emerson (C)
Kaka
Ronaldinho
Rivaldo
Cafu
Roberto Carlos

Franca:

Christian Karembeu (C)
Thierry Henry
Marcel Desailly

Gjermani:

Kevin Kuranyi (C)
Mesut Ozil
Sami Khedira

Italia

Marco Materazzi (C)
Fabio Cannavaro
Francesco Totti

Spanja

Michel Salgado (C)
Davide Villa
Carles Puyol

Uruguai

Diego Lugano (C)
Diego Forlan

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!