The Best FIFA Football Awards 2023 do të zhvillohen në Londër më 15 janar

Çmimet ‘The Best’ të FIFA Football 2023, duke nderuar anëtarët e shquar të sportit më të njohur në botë, do të zhvillohen më 15 janar 2024 në Londër.

U shpallën të nominuarit për Lojtarja më e Mirë e FIFA-s për femra, Lojtari më e mirë e FIFA-s për meshkuj, Trajneri më i mirë i FIFA-s për femra, Trajneri më i mirë i FIFA-s për meshkuj, Portierja më i mirë i FIFA-s për femra, Portieri më i mirë i FIFA-s për meshkuj, Çmimi FIFA Puskás dhe Fan Award i FIFA-s. në shtator 2023.

Nga këto lista të shkurtra, tre finalistët në shumicën e kategorive do të zgjidhen nga një juri ndërkombëtare e përbërë nga katër grupe: trajnerë të ekipeve kombëtare, kapitenët e ekipeve kombëtare, gazetarë futbolli dhe tifozë që votuan në faqen zyrtare të FIFA-s, me mbi një milion vota të tifozëve të regjistruar. botëror.

Përzgjedhjet nga katër grupet e votimit – trajnerët, kapitenët, gazetarët dhe tifozët – secili llogaritet për 25 për qind të votave totale, pavarësisht nga numri i votuesve nga secili grup, me finalistët që do të shpallen nëpërmjet platformave dixhitale të FIFA-s. javët e ardhshme, dhe fituesit kurorëzohen më pas në një ceremoni vezulluese në Londër më 15 janar 2024.

Finalistët e çmimit FIFA Puskás përcaktohen nga një kombinim i votave të tifozëve dhe panelistëve të ekspertëve, ndërsa fituesi i çmimit të tifozëve të FIFA-s vendoset vetëm nga votimi i tifozëve në FIFA.com nga lista fillestare me tre të nominuar.

Çmimet më të mira të futbollit FIFA shpërblejnë kandidatët e shquar në çdo fushë, pavarësisht nga kampionati apo kombësia, për arritjet e tyre përkatëse gjatë periudhës së caktuar kualifikuese. Ato jo vetëm që përfaqësojnë nderin më të lartë të lojës për trajnerët dhe lojtarët, por janë një festë në të cilën njihen tifozët e futbollit.

Ngjarja e janarit do të shënojë herën e tretë që FIFA ka mbajtur çmimet më të mira të futbollit FIFA në Londër, pasi ceremonitë e çmimeve të 2017 dhe 2018 u organizuan në qytet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!