Skandali/ Olimpiakos akuzon, Federatë e korruptuar

Java e 13-të e kampionatit grek vuri përballë Volos- Olimpiakos. Përgajtë saj, incidente, dhunë, tentaivë për të hyrë në fushë, gaz lotsjellës, dhe Akuza të rënda për federatën e Futbollit helen.

Situata e rënduar në stadiumin Panthessaliko të Volos ku Olimpiakos u barazua 2-2 nga Volos NFC.

Një ndeshje e karakterizuar nga gola të anuluar, penallti të mohuara ndaj bardhekuqve dhe madje edhe një tentativë për të hyrë në fushë nga tifozët e Olimpiakos, të zmbrapsur nga policia me gaz lotsjellës që çoi në ndërprerjen e ndeshjes.

Kjo ka bërë që klubi i famshëm grek të tërbohet duke akuzuar Federatën se ka zgjedhur arbitrin Papapetrou për të vendosur “paraprakisht” të ardhmen e kampionatit, ndërkohë që shteti dhe organet e drejtësisë janë tërësisht” indiferent ndaj situatës që po përjeton skuadra e tij dhe liga greke.

Sipas tyre e kanë lënë futbollin grek në duart e një “fati të errët”, me “mafien në pushtet”. “Çfarë do të ndodhë tani e tutje është e pasigurt. Mafia do të vazhdojë punën e saj çdo javë me arbitra, fishekzjarre dhe gaz lotsjellës si armë. A do të presim të ndodhë një tragjedi e paimagjinueshme përpara se qeveria të zgjohet dhe të veprojë?” shpjeguan drejtuesit e Olympiacos që vendosin hije të forta dyshimi mbi garën dhe drejtuesit e Federatës greke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!