Verstapen kampion bote për herë të tretë radhazi në F1

Holandezi i Red Bull Maks Verstapen shpallet kampion bote për herë të tretë.

Ngjau sot në fund të pistes Losail të garës Sprint e fituar nga Oskar Piastri (i cili kishte nisur nga pole) përpara vetë holandezit dhe McLaren-it tjetër të Lando Norris, autor i një rikthimi të mirë në fund.

Siguria e titullit të tretë dhe historik mbërrin pak më shumë se në gjysmë të garës me largimin e shokut të skuadrës Serxho Perez, viktimë e pafajshme të duelit mes Esteban Okon dhe Niko Hulkenberg.

Vendi i katërt dhe i pestë për Mercedesin e Xhorxh Rasëll dhe Luis Hamilton. Ferrari i gjashti dhe i shtati në vijën e finishit me Karlos Sainz përpara Sharls Leklerk. Në fund të garës, Monegasku u ndëshkua me pesë sekonda pasi kishte tejkaluar kufijtë e pistës në katër raste, duke lënë kështu zonën e pikëve.

Gara Sprint në Katar, mbërritja:
 Oscar Piastri McLaren 1:24.454
2 Lando Norris McLaren +0.082
3 Max Verstappen Red Bull Racing +0.192
4 George Russell Mercedes +0.387
5 Carlos Sainz Ferrari +0.701
6 Charles Leclerc Ferrari +0.793
7 Nico Hulkenberg Haas F1 Team +0.866
8 Sergio Perez Red Bull Racing +0.928
9 Fernando Alonso Aston Martin – –
10 Esteban Ocon Alpine – –

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!