FIFA shpall kandidatët ‘The Best’ të vitit 2022

FIFA ka bërë publike sot kandidaturat e saj për futbollistin/en më të mirë të vitit meshkuj dhe femra, trajnerin dhe trajneren më të mirë, golin më të mirë ‘Pushkash’, tifozerinë më të mirë etj.

Votimi është hapur në faqen e FIFA-s dhe do të mbyllet më 3 shkurt 2023 në 23:59. Fituesit do të shpallen në fillim të shkurtit.

Të nominuarit e FIFA-s, futbollisti i vitit:
Julian Alvarez (Argjentina / River Plejt / Mançester Siti)
Xhud Bellingem (Angli / Borusia Dortmund)
Karim Benzema (Francë / Real Madrid)
Kevin De Bryjn (Belgjikë / Mançester Siti)
Erling Haland (Norvegji / Borusia Dortmund / Mançester Siti)
Ashraf Hakimi (Marok / PSG)
Robert Levandovski (Poloni / Bajern Mynih / Barcelona)
Sadio Mané (Senegal / Liverpul / Bajern Mynih)
Kilian Mbape (Francë / PSG)
Lionel Mesi (Argjentinë / PSG)
Luka Modriç (Kroaci / Real Madrid)
Nejmar (Brazil / PSG)
Mohamed Salah (Egjipt / Liverpul)
Vinícius Zhunior (Brazil / Real Madrid)

Trajneri më i mirë i FIFA-s për meshkuj:
Karlo Ançeloti (Itali / Real Madrid CF)
Didier Deshamps (Francë / Kombëtarja Franceze)
Pep Guardiola (Spanjë / Manchester City FC)
Valid Regragui (Marok / Wydad AC / Kombëtarja e Marokut)
Lionel Skaloni (Argjentinë / Kombëtarja e Argjentinës)

Lojtarja më e mirë e femrave të FIFA-s:
Aitana Bonmatí (Spanjë / FC Barcelona)
Debinja (Brazil/ Karolina e Veriut, Courage)
Xhesi Fleming (Kanada / Chelsea FC Femra)
Ada Hegerberg (Norvegji / Olympique Lyonnais)
Sam Kerr (Australi / Chelsea FC Femra)
Beth Med (Angli / Arsenal WFC)
Vivianne Miedema (Holandë / Arsenal WFC)
Aleks Morgan (SHBA / Orlando Pride / San Diego Wave)
Lena Oberdorf (Gjermani / VfL Wolfsburg)
Aleksandra Pop (Gjermani / VfL Wolfsburg)
Aleksia Putejas (Spanjë / FC Barcelona)
Uendi Renard (Francë / Olympique Lyonnais)
Keira Ualsh (Angli / Manchester City WFC / FC Barcelona)
Lea Uilliamson (Angli / Arsenal WFC)

Portierja më e mirë:

An-Katrin Berger
Meri Erps
Kristian Endler
Merle Froms
Alisa Neher
Sandra Panjos

Trajnerja më e mirë i FIFA-s për femra:

Sonia Bompastor (Francë / Olympique Lyonnais)
Ema Hajes (Angli / Chelsea FC Femra)
Bev Priestman (Angli / Kombëtarja Kanadeze)
Pia Sundhage (Suedi / Kombëtarja e Brazilit)
Martina Vos-Teklenburg (Gjermani / Kombëtarja gjermane)
Sarina Viegman (Holandë / Kombëtarja angleze)

Çmimi Puskás, kandidatët:
Mario Baloteli (Itali)
Amandin Henri (Francë/)
Teo Hernandez (Francë)
Alu Kul (Australi)
Kilian Mbape (Francë)
Françisko Gonzales Metili (Argjentinë)
Marcin Oleksi (Poloni)
Salma Parajuelo (Spanjë)
Dimitri Pajet (Francë)
Riçarlison (Brazil)
Alesia Ruso (Angli)

Tifozi dhe tifozeria më e mirë:

Abdulla Al Salmi (Arabia Saudite) udhëtoi në këmbë deri në Katar për të ndjekur kombëtaren e tij

Tifozeria argjentinase

Tifozeria japoneze/Përgatiti: Sara Gjidiaj/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!