Formula 1/ Lista e plotë e pilotëve, kalendari dhe risia ‘Honda RBPT’

  • Botërori i ardhshëm në Formula 1 do të nisë më 5 mars 2023 teksa skudertitë pjesëmarrëse pasi janë konfiguruar me pilotë, kanë mësuar dhe kalendarin sezonal.

Në fakt ka ndryshime krahasuar me vitin 2022, duke pasur parasysh emrat e pilotëve në ‘njëvendëshe’ që do të zbresin në pistë: Piastri, Hulkenberg, Sargeant dhe De Vries, të cilët kanë përkatësisht numrat 81, 27, 2, 21.

Gjithashtu të reja në lidhje me disa ndryshime në motorë. Makinat AlphaTauri këtë botëror do të kenë emrin “Honda RBPT”.

Vitin e kaluar ishte thjesht “RBPT” (që qëndron për funksionimin e sapolançuar të Red Bull Powertrains), por Honda do t’i rikthehet emrit zyrtar nga sezoni i ardhshëm.

Formula 1 2023 me ekipin e pilotëve sipas skuderive:

Red Bull: Maks Verstapen/Serxhio Perez

Ferrari: Sharls Leklerk/Karlos Sainz

Mercedes: Luis Hamilton/Xhorxh Rasëll

McLaren: Lando Norris/Oskar Piastri

Alfa Romeo: Valteri Botas/Guanyou Zhou

Alpin: Esteban Okon/Pierr Gasli

AlphaTauri: Yuki Tsunoda/Nik De Vries

Haas: Kevin Magnusen/Niko Hulkenberg

Aston Martin: Lens Stroll/Fernando Alonso

Williams: Aleksander Albon/ Logan Sargeant

Kështu; 20 pilotët vijnë nga 15 shtete të ndryshme. Vetëm Anglia do të ketë 3 përfaqësues, më pas nga 2 për Holandën, Spanjën dhe Francën. Një për Principatën e Monakos, Gjermanisë, Kinës, Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Meksikës, Japonisë, Finlandës, Danimarkës, Australisë dhe Tajlandës./Sportiim.al/

Kalendari i Formula 1 2023:

Calendario Formula 1 2023

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!