20 janar/ Juve dhe klube të tjera italiane seancë riskuese

  • Hetimi për fitimet kapitale (Plusvalencat) mund të rihapet së shpejti dhe të shkaktojë tronditje në botën e futbollit italian.

Lidhur me këtë, ka një datë të rrethuar në kalendar dhe është data 20 janar, kur u caktua seanca për të vërtetuar pranueshmërinë e rihapjes së gjykimit (i cili përfundoi pranverën e kaluar me shpalljen e pafajësisë të të gjithë subjekteve të përfshirë) siç kërkohet nga zyra e prokurorit federal. Nëse do të fillonim me një fitim kapitali, sigurisht që do të hapeshin skenarë të rinj për Juventusin dhe për klubet e tjera të përfshira.

Prokurori Publik është i bindur se, falë dokumenteve të siguruara nga prokurorët e Torinos që po hetojnë njerëzit bardh e zi dhe ish-drejtuesit e tyre tanimë, ka vend për të arritur një anulim të vendimit të pafajësisë të lëshuar nga Gjykata Federale e Apelit dhe se elementët e rinj mund të çojnë në një rezultat të ndryshëm.

Siç raportohet nga Sportmediaset e cila i referohet Corriere dello Sport, seanca dëgjimore e 20 janarit do të kundërshtojë shkeljen e neneve të kodit të drejtësisë sportive 4.1 (ai i besnikërisë dhe korrektësisë), 31 (vepër administrative) dhe 14 paragrafit 1 shkronja C (“duke shkaktuar të tjerë për të shkelur ligjet dhe rregulloret federale). Duke mbledhur akuzat e ndryshme, klubi i Juventusit do të rrezikonte një gjobë të konsiderueshme, apo edhe pikë dënimi. Përjashtimi nga kampionati parashikohet vetëm në rast se është e mundur të tregohet se fitimet fiktive kapitale kanë shërbyer për falsifikimin e pasqyrave financiare për marrjen e licencës kombëtare nga Covisoc dhe për rrjedhojë dritën jeshile për regjistrim në kampionatin e Serisë A.

Në rast se gjyqi do të rihapet, Empoli, Xhenova, Novara, Parma, Peskara, Piza, Pro Verçeli dhe Sampdoria do të duhet të përgjigjen gjithashtu për akuzat, si dhe 52 drejtues të të gjitha klubeve të përfshira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!