Argjentina 3 herë kampione Bote, tabloja e plotë e fituesëve

Argjentina fiton Kupën e tretë të Botës dhe figuron përfaqësuesja e vetme me këtë numër titujsh kampion bote. E para ishte në 1978 e dyta në 1986 e treta këtë mbrëmje të 18 dhjetorit 2022 në Katar.

Katar 2022 ishte edicioni i njëzet e dytë i Kupës së Botës, i treti i fituar nga Argjentina e cila lë në kuotën e dy trofeve Francën dhe Uruguain.

Fituesit e Kupës së Botës:

1930 – Uruguai
1934 – Itali
1938 – Itali
1950 – Uruguai
1954 – Gjermania Perëndimore
1958 – Brazil
1962 – Brazil
1966 – Angli
1970 – Brazil
1974 – Gjermania Perëndimore
1978 – Argjentinë
1982 – Itali
1986 – Argjentinë
1990 – Gjermania Perëndimore
1994 – Brazil
1998 – Francë
2002 – Brazil
2006 – Itali
2010 – Spanjë
2014 – Gjermani
2018 – Francë
2022 – Argjentinë

Kombëtaret me më shumë tituj:
5 herë: Brazili
4 herë: Gjermania dhe Italia
3 herë: Argjentinë,
2 herë: Franca dhe Uruguai
1 herë: Anglia dhe Spanja/Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!