Pele, ndeshja e fundit e legjendës u luajt…

Më 1 tetor 1977 Pele luajti ndeshjen e tij të fundit. Lojtari më i fortë i kohës dhe ndoshta i të gjitha kohërave, doli në fushë në një ndeshje miqësore që pa kundërshtarë dy skuadrat me të cilat ka luajtur në karrierën e tij:

Santosin e tij brazilian dhe New York Cosmos SHBA). Ndeshja e lamtumirës për 81 vjeçarin u luajt në stadiumin Giants para 77,000 tifozëve.

Në fushë së bashku me Pele edhe duke përfshirë presidentin e atëhershëm të Shteteve të Bashkuara Xhimi Karter dhe një legjendë sportive si Muhamed Ali (Boks). Pele luajti me ekipin amerikan në pjesën e parë dhe skuadrës braziliane në pjesën e dytë.

I lindur më 23 tetor 1940, Edson Arantes do Nascimento me nofkën Pele, ka luajtur mbi 800 ndeshje zyrtare në karrierën e tij mes klubit dhe kombëtares braziliane, me të cilën fitoi 3 Kupa Bote./Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!