Çmimi i Japonisë, fiton Miler

Xhek Miler fiton Çmimin e Madh të Japonisë në MotoGP. Rrëzohet Banjaja ndërsa Kuartararo mbërrin i teti.

Xhek Miller fiton Çmimin e Madh të Japonisë përpara Brad Binder dhe Horge Martin. Gara e Mark Markuez që nisi nga pole position ndalon vetëm te vendi i katërt.

Garë për t’u harruar për Francesko Banjaian i cili bie në xhiron e fundit teksa sulmonte Fabio Kuartararo për pozicionin e tetë dhe sheh nga francezi që largohet me tetëmbëdhjetë pikë. Vendi i nëntë për Enea Bastianinin.

Një garë anormale, ky raund i gjashtëmbëdhjetë i sezonit, me kandidatët për titull që luftojnë njëri-tjetrin në pjesën e poshtme të dhjetëshes së parë dhe të ‘vegjlit’ që ndjekin pozicionet e podiumit. Australiani fitoi Çmimin e Madh, të parin për këtë sezon.

Kryeson Botërorin Fabio Kuartararo me 219 pikë. Ndjekin Peko Banjaja me 201 dhe Aleks Espargaro me 194 pikë. Gara e radhën teksa në lojë janë dhe 4 të tilla në 2 tetor në Tajlandë./Sportiim.al/

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!