FIA zbardh kalendarin e Formula 1 2023

FIA ka publikuar sot kalendarin e ri të Formula 1 për sezonin e ardhëshëm. Sipas asaj që ofron ai, Botërori i edicionit 2023 do të jetë më i gjati në histori me 24 gara dhe në 21 shtete.

Sipas FIA-s 9-të gara do të jenë në Europë ndërsa 8 të tjera në kontinentin aziatik. Garat do të shtrihen edhe në Brazil, Meksikë, USA, Kanada,..

Sikundër edicionet e fundit ai do të nisë nga Bahreini dhe mbyllet në Abu Dabinë Emiretet e Bashkuara Arabe.

Nëse përbën lajm vijimi i garimit deri në 2025 në pisten e Monakos, pjesëmarrja e Kinës që në Botërorin e radhës, me pisten e saj, vërtetë risi.

Kalendari i Botërorit të vitit 2023.

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!