Risia e France Football, ‘Topi i Artë’ i dixhitalizuar

Hera e parë që fituesit e Topit të Artë 2022 do të marrin edhe një “kopje dixhitale” të trofeut të tyre në formën e NFT. Pikërisht në 17 tetor në Paris gjatë dorëzimit të çmimit individual më prestigjioz në botën e futbollit për edicionin e vitit 2022.

Ky trofe virtual – shpjegojnë organizatorët e Topit të Artë – do të jetë “unik në aspektin e të dhënave të regjistruara përgjithmonë në blockchain”, teknologjike prapa NFT-ve, shenja që lidhin një objekt dixhital me një certifikatë origjinaliteti të pafalsifikueshme, duke garantuar pronësinë e tij zyrtare për zotëruesin e tij të vetëm.

Në pronësi të grupit L’Équipe dhe krijuar nga France Football në 1956, Topi i 66-të i Artë do të jepet më 17 tetor në Paris, gjatë një ceremonie të transmetuar në afro 200 vende.

Përveç Topit të Artë për meshkuj dhe femra, i cili jep lojtarin më të mirë dhe lojtarin më të mirë në planet, do të jepen edhe tre çmime të tjera: Trofeu Kopa (i riu më i mirë), Trofeu ‘Jashin’ (portieri më i mirë) dhe Trofeu Myler (sulmuesi më i miri). /Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!