Verstapen në ‘shtëpi’, niset i pari

Me një reagim thuajse agresiv në sekondën e fundit të kualifikimeve, Maks Verstapen arrin pole position të jashtëzakonshëm për Garën Sprint të GP-së austriake. Hamilton dhe Rasëll patën incidente në pistë.

Në Austri radha e “Sprint Race”, në F1. E dyta nga tre të programuara në këtë Botëror. Një garë prej 100 km, me 8 pikë për vendin e parë…

Kështu, kampioni i botës në fuqi dhe kryesusei i Botërorit aktual Maks Verstapen do të niset i pari në garën e Austrisë.

Ajo do të zhvillohet nesër në pistën e shtëpisë së makinës së tij ‘Red Bull Ring’ me fillim orën 16:30. Ndërkaq, komisarët kanë penalizuar meksikanin Serxhio Perez për dalje nga pista dhe do të niset nga vendi i 13-të.

“Ishte një kualifikim shumë i vështirë dhe jam i lumtur për pozicionin pole position. Gjëja më emocionuese është se ne mund t’i shohim sërish tifozët në këtë pistë”, tha Verstapen pas garës në provën zyrtare.

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!