FIFA/ Pozicioni jashtë loje automatik në Katar

Top me ‘Çip’ dhe reduktim të kohës për të përcaktuar pozicionin jashtë loje nga 70 sekonda në 20-25.

FIFA ka njoftuar se teknologjia gjysmë automatike e pozicionit jashtë loje do të përdoret në Kupën e Botës 2022 në Katar duke filluar nga 21 nëntori.

“Një instrument mbështetës për zyrtarët e ndeshjeve me video dhe zyrtarët e fushës për t’i ndihmuar ata të marrin vendime më të shpejta dhe më të sakta”, thuhet në shënim.

Teknologjia e re përdor 12 kamera gjurmuese të montuara nën çatinë e stadiumit për të gjurmuar topin dhe deri në 29 pika të dhënash për çdo lojtar individual, 50 herë në sekondë, duke llogaritur pozicionin e tyre të saktë në fushë. 29 pikat e të dhënave të mbledhura përfshijnë të gjitha gjymtyrët që lidhen me raportimin në pozicion jashtë loje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!