‘Lionel Mesi 35’

Ditëilindja e 35-të e Leo Mesit thërret bilancet e tij në një karrierë sportive prej afro dy dekadave.

Argjentinasi, falë magjisë që ka dhuruar në 973 takime zyrtare, i konsideruar shpesh nga shumë specialstë të futbollit modern si ‘jashtëtoksor”, ka fituar 40 trofe në karrierë./Sportiim.al/

Statistikat e Lionel Mesit deri sot:

40 trofe të fituar.

764 gola në karrierë.

331 asiste në karrierë.

973 ndeshje të luajtura.

I përfshirë në 1095 gola.

Fitoi gjithçka me Barcelonën.

Kampion i Ligue 1 me Paris Saint-Germain.

Kampion bote me Argjentinën U-20.

Kampion Olimpik me Argjentinën U-23.

Kampion i “Copa America” me Argjentinën.

Kampion i “Finalissima” me Argjentinën.

Më së shumti “Topa të Artë” (7).

Më së shumti “Këpucë të Arta” (6).

Më së shumti “Pichichi” – golashënuesi më i mirë në La Liga.

Fitues i “FIFPRO” 15 vite radhazi.

Më së shumti gola në një vit kalendarik (91) në histori.

Më së shumti gola në një sezon (73) në histori.

Më së shumti gola dhe asiste për Barcelonën.

Më së shumti gola dhe asiste për Argjentinën.

Më shumë gola dhe asiste në historinë e La Liga-s.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!