FIFA, vendime për klubet ruse dhe ukrainase

FIFA me një vendim të fundit ka zgjatur rregullat e vendosura për të mbrojtur të drejtat e profesionistëve të cilët kryejnë aktivitetin sportiv në klubet ruse dhe ukrainase.

Me rregullat e reja, FIFA nuk bën gjë tejtër vetëm sa ecën në rrugën e vendimëve të muajit mars pak më vonës pasi Rusia pushtoi ushtarakishit Ukrainën (24 shkurt).

Kjo do të thotë se trajnerë dhe futbollistë me klubet e Rusisë dhe Ukrainës do mund të kenë të drejtë të pezullojnë kontarat e punës së tyre deri në afatin kohor 30 qershor 2023. Përjashtim bën vetëm rasti teksa palët kanë dakortësuar ndryshe.

Po ashtu institucioni i FIFA iu dha të drejtë futbollistëve ukrainas që janë nën 18 vjeç dhe që duan të nënshkruajnë jashtë me klube të tjerë (shoqëruar me prindërit).

Nga ana tjetër Infantino me strukturat e tij do të mbajnë në monitorim situatën e këtyre vendeve në konflikt ushtarak./Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!