Infantino: Do të jetë Botërori më i mirë

“Do të jetë thjesht Kupa e Botës më e mirë në histori, shfaqja më e madhe në botë.” Kështu që presidenti i FIFA-s, Xhani Infantino hapi Kongresin e FIFA-s dhe i dha një fanellë me numrin 22 kryeministrit të Katarit, Sheikh Khalid bin Khalifa bin Abdulaziz Al. Thani.

“Ky Botëror do të jetë diçka shumë e veçantë, diçka e pakrahasueshme”, shtoi Al Thani. “Ne përfaqësojmë jo vetëm vendin tonë, por të gjithë botën arabe.”

Edhe për kritikat për shkak të situatës së të drejtave të njeriut dhe kushteve për të huajt të cilët punuan ai sqaroi situatën. Kupa e Botës në dy vite? “Më lejoni të jem i qartë, FIFA nuk ka propozuar Kupën e Botës dyvjeçare.

Kongresi ka kërkuar që të studiohet fizibiliteti. Por FIFA nuk ka propozuar asgjë. Dhe u konstatua se është e realizueshme dhe se do të kishte pasoja dhe ndikime të caktuara. Tani fillon faza tjetër, ajo e konsultimeve, ajo e debatit, ajo e kërkimit të marrëveshjeve dhe kompromiseve. Me federata, liga dhe lojtarë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!