FIFA/ Vazot, nesër shorti i ‘Katar 2022’

Sot në Doha të Katarit, Kongresi i 72-të i FIFA-s ndërsa nesër 1 prill do të përzihen goglat teksa ceremonia zyrtare e shorteut të eventit më të madh futbollistik në planet Kupa e Botës, do të nisë në 18:00.

Sipas organizatorëve të FIFA-s Kombëtaret janë ndarë në VAZO brenda të cilave figurojnë nga 8 ekipe.

Në fund do zbardhen 8 grupe me nga 4 përfaqësuese.

Vendosja në VAZO sipas FIFA-s.

VAZO 1: Katar, Brazil, Belgjikë, Francë, Argjentinë, Angli, Spanjë, Portugali,

VAZO 2: Danimarkë, Holandë, Gjermani, Meksikë, ShBA, Zvicër, Kroaci, Uruguai

VAZO 3: Senegal, Iran, Japoni, Marok, Serbi, Poloni, Kore e Jugut, Tunizi

VAZO 4: (Australi/UAE/Peru), (Zelanda e Re/Kosta Rika), (Ukrainë/Skoci/Uells), Arabia Saudite, Ekuadori, Gana, Kameruni, Kanadaja

Sikurse shihet, 29 ekipe e kanë siguruar pjesëmarrjen në fazën e grupeve dhe në qershor do të përcaktohen edhe tre ekipe e tjera.

Fituesi i Ukrainë-Skoci do të përballet me Uellsin, për të përcaktuar skuadrën tjetër europian në “Katar 2022”.

Gjithashtu do të zhvillohen edhe “play-off”-et ndërkontinentale, Zelandë e Re-Kosta Rika,por dhe fituesi i Australi-UAE do të ndeshet me Perunë për një vend në ‘Katar 2022’

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!