FIFA hap merkaton për ukrainasit

Klubet në çdo kampionat tjetër nga ky moment mund të regjistrojnë deri në 2 lojtarë që vijnë nga futbolli profesionist në Ukrainë.

Teksti i njoftimit për shtyp nga FIFA:

“FIFA përshtat rregulloren e përkohshme për të dhënë sqarime për transferimin e lojtarëve ukrainas.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, FIFA monitoroi nga afër situatën me synimin për të mbajtur pozicionin më të mirë të mundshëm për të mbështetur ekipet dhe futbollistët ukrainas në çdo mënyrë, duke përfshirë miratimin e ndryshimeve të përkohshme në rregulloret e veta.

Më 7 mars, menaxhmenti i Këshillit të FIFA-s vendosi të ndryshojë përkohësisht Rregulloren mbi Statusin dhe Transferimin e Lojtarëve (RSTP) për të marrë siguri ligjore për një sërë çështjesh ligjore dhe qarkores numër 1787 iu bashkëngjitur një shënim interpretimi për të përgatitur një udhëzues të përshtatshëm për anëtarët e federatave dhe partnerët e tyre.

Zhvillimet e fundit në Ukrainë kanë çuar në nevojën për sqarime të mëtejshme në lidhje me regjistrimin e futbollistëve ukrainas të lidhur me shoqata të tjera.”/Sportiim.al/Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!